Ikona oznak na embalaži
PackLAB

Oznake na kartonski embalaži


Na embalaži najdemo cel nabor različnih znakov, ki potrošnika osveščajo o materialu in reciklaži embalaže, ravnanju z odpadno embalažo, skladnost z EU zakonodajo. Nekatere oznake promovirajo trajnostne prakse, druge nosijo informacije o količini pakiranja in roku uporabe izdelka. Določene oznake na embalaži se uporabljajo na podlagi certifikata, druge lahko na embalažo vključimo poljubno. Ali veste kaj pomenijo oz. označujejo, in katere so obvezne oznake na embalaži?

Oznake na embalaži so ključne za B2B uporabnike in podjetja, pričajo o skladnosti z zakonodajo, okoljskih certifikatih in informiranju končnih kupcev. Uporabljajo se za zagotavljanje transparentnosti glede recikliranja, sestave materialov ter varnostnih in kakovostnih standardov. Med obvezne oznake, ki jih je treba upoštevati, sodijo CE za skladnost s predpisi EU, OEEO za elektronske izdelke, Evrolist za ekološko hrano in odprti lonček ali peščena ura za kozmetične izdelke. Pri umestitvi oznak na embalažo je pomembno, da so dobro vidne in jasno berljive. Oznake, povezane z recikliranjem in materialom embalaže (npr. Mobiusov simbol, FSC, PAP oznake), se običajno postavijo na spodnjo ali zadnjo stran embalaže, medtem ko morajo biti varnostne oznake (CE, OEEO, nominalna količina ℮) nameščene v bližini ključnih podatkov o izdelku. Pravilna umestitev oznak zagotavlja skladnost s predpisi in povečuje prepoznavnost izdelka kot varnega in okolju prijaznega.

Na tej strani so zbrane najpogosteje uporabljene oznake na embalaži. Da vam olajšamo oblikovanje embalaže si smo pripravili PDF dokumente oznak, ki si jih lahko prenesete na svoj računalnik.

Mobiusov simbol

Mobiusov simbol je splošna oznaka za recikliranje, ki označuje, da je tehnično primerna za recikliranje ob koncu življenjskega cikla (vendar ne nujno vključena v sistem predelave). Vsak krak na oznaki predstavlja del verige potrebne za uspešno recikliranje (npr. zbiranje, predelava v nov izdelek in nakup izdelka iz reciklata).

Oznaka v Sloveniji ter državah EU ne spada med obvezne znake na embalaži. Kljub temu ga številna podjetja uporabljajo prostovoljno za označevanje svoje embalaže kot del okoljsko ozaveščene strategije.

V nekaterih primerih se znotraj trikotnika nahaja številka, ki označuje vrsto materiala, in kratica materiala – več v spodnjem poglavju Oznake za karton in papir.

Prenesi grafiko

Oznake za karton in papir

Oznake za karton in papir so del sistema prepoznavanja embalažnih materialov vendar niso obvezne oznake na embalaži. Direktiva določa da mora biti embalaža označena na način, ki olajša zbiranje, ponovno uporabo in recikliranje, pri čemer se uporablja številčni sistem prepoznavanja. Oznaka je sestavljena iz številke v trikotniku in kratice pod oznako in označuje vrsto materiala.
• PAP 20 - valovita lepenka
• PAP 21 - nevalovita lepenka
• PAP 22 – papir
Uporaba te oznake ni obvezna se pa priporoča za lažjo identifikacijo in ločevanje embalažnih materialov. Zahteve za označevanje embalaže so natančneje določene v 9. členu Uredbe o ravnanju z embalažo in odpadno embalažo. Več o teh oznakah si lahko pogledate na spletni strani.

Prenesi grafiko

Zelena pika

Oznaka Zelena pika je eden najpogosteje uporabljenih znakov na embalaži, ki označuje, da je embalaža vključena v sistem ravnanja z odpadno embalažo. To pomeni, da podjetje, ki uporablja to oznako, plačuje okoljsko dajatev in tako prispeva k organiziranemu zbiranju, reciklaži in predelavi embalaže. Uporaba oznake je pogojena s članstvom v določenem embalažnem sistemu (v Sloveniji je to družba Slopak). Več o embalaži in odpadni embalaži si lahko preberete na spletni strani Direktiva 94/62/ES o embalaži in odpadni embalaži.

Prenesi grafiko

Smetnjak

Znak smetnjaka opozarja, da je potrebno embalažo odvreči na primerno mesto. Ni splošno obvezna po evropski zakonodaji. Vendar pa lahko posamezne države članice EU ali določeni embalažni sistemi zahtevajo njeno uporabo kot del ozaveščanja o pravilnem ločevanju odpadkov.

Prenesi grafiko

OEEO

Oznaka OEEO označuje, da mora biti odslužene električne in elektronske opreme (mobiteli, televizije, baterije, gospodinjski aparati ipd.) ločeno zbrana in ne sme biti odložena med običajne gospodinjske odpadke. Ta oznaka mora biti obvezno na embalaži vsake električne in elektronske opreme, ki je dana na trg EU. Več o oznaki si lahko preberete na sledeči povezavi.

Prenesi grafiko

Odprt lonček

Znak odprtega lončka je simbol, ki označuje časovno obdobje varne uporabe kozmetičnega izdelka po odprtju. Pogosto ga vidimo na embalaži krem, šamponov, ličil in drugih kozmetičnih izdelkov, ki imajo daljši rok trajanja. Simbol prikazuje majhen odprt lonček z napisom npr. 6M. Številka pomeni koliko mesecev je izdelek varen za uporabo po odprtju.
Je obvezna oznaka na embalaži za kozmetične izdelke, ki imajo rok trajanja daljši od 30 mesecev.

Prenesi grafiko

Peščena ura

Znak peščene ure označuje datum minimalne trajnosti kozmetičnega izdelka, kar pomeni, da je izdelek varen in učinkovit do določenega datuma, če je shranjen v ustreznih pogojih. Pojavi se na kozmetičnih izdelkih, kjer rok trajanja ne presega 30 mesecev. Ob simbolu je naveden datum minimalne trajnosti (npr. 31.12.2025). Po tem datumu izdelek morda ne bo več enako učinkovit ali varen za uporabo.
Je obvezna oznaka na embalaži za kozmetične izdelke, ki imajo krajši rok trajanja od 30 mesecev.

Prenesi grafiko

Nominalna količina

Znak "℮" (e-znak), ki ga pogosto vidimo ob navedbi teže ali prostornine izdelka, pomeni, da embalaža vsebuje nominalno količino izdelka v skladu z evropskimi meroslovnimi predpisi. Potrjuje, da je navedena količina izdelka izmerjena v skladu s standardiziranimi metodami EU. Omogoča prost prodajni pretok izdelkov po celotni Evropski uniji brez dodatnega preverjanja količin v posameznih državah članicah. Uporablja se za izdelke, ki se pakirajo brez prisotnosti kupca in imajo vnaprej določeno težo ali prostornino (hrana in pijača, kozmetični izdelki, kemikalije in gospodinjski izdelki, farmacevtski izdelki).
Uporaba znaka "℮" ni obvezna, vendar ga proizvajalci pogosto uporabljajo, da dokažejo skladnost z zakonodajo in omogočijo lažji izvoz izdelkov znotraj EU.
Več o tej oznaki si lahko pogledate na spletni strani.

Prenesi grafiko

Evropska skladnost

Znak CE (Conformité Européenne) je oznaka, ki pomeni, da izdelek izpolnjuje varnostne, zdravstvene in okoljske zahteve, določene v zakonodaji Evropske unije. Gre za obvezen znak za določene skupine izdelkov, ki se prodajajo v državah članicah EU. Potrjuje, da je izdelek skladen z evropskimi standardi za varnost, zdravje in okolje, in dovoljuje prosti pretok izdelkov znotraj Evropske unije brez dodatnih testiranj v posameznih državah.
Gre za obvezno označevanje embalaže za izdelke, ki spadajo v harmonizirane direktive EU, kot so: elektronske naprave (npr. telefoni, računalniki), igrače in otroška oprema, medicinski pripomočki, gradbeni materiali, osebna zaščitna oprema (npr. maske, rokavice). Za hrano, kozmetiko in kemikalije znak CE ni uporaben, saj ti izdelki sodijo pod druge zakonodajne okvire.
Več si lahko preberete na sledeči povezavi.

Prenesi grafiko

Evrolist

Evrolist je uradni ekološki znak Evropske unije, ki se uporablja za označevanje ekološko pridelanih živil in krme. Znak potrjuje, da je izdelek skladen z zakonodajo EU o ekološki pridelavi in da izpolnjuje stroge pogoje glede proizvodnje, predelave in distribucije. Zagotavlja, da je izdelek pridelan brez sintetičnih pesticidov in gnojil. Pomeni, da vsaj 95 % sestavin kmetijskega izvora izvira iz ekološke pridelave. Nadzoruje se celotna proizvodna veriga – od kmetije do končnega izdelka. Poudarja skrb za trajnostno kmetovanje in dobrobit živali.

Če je izdelek označen kot "ekološki" in se prodaja v Evropski uniji, je oznaka Evrolista na embalaži obvezna. Poleg znaka morajo biti navedeni tudi: šifra nadzornega organa in izvor surovin. Če izdelek vsebuje manj kot 95 % ekoloških sestavin, se Evrolist ne sme uporabljati. Uporablja se na ekološko pridelani hrani, ekološki otroški hrani in prehranskih dodatkih, ekoloških izdelkih iz moke in pakovskih izdelkih, pakirani ekološki hrani v trgovinah.
Več informacij si lahko preberete na sledeči povezavi.

Prenesi grafiko

FSC

Oznaka FSC (Forest Stewardship Council) je mednarodni certifikacijski sistem, ki zagotavlja, da les in papirnati izdelki izvirajo iz odgovorno gospodarjenih gozdov in trajnostnih virov. FSC oznaka na embalaži pomeni, da so materiali pridobljeni na način, ki spoštuje okoljske, socialne in ekonomske standarde.

FSC znak ni zakonsko obvezen, vendar ga podjetja uporabljajo prostovoljno kot dokaz, da so njihovi izdelki skladni z načeli trajnostnega razvoja. Če želi podjetje uporabljati FSC oznako na embalaži, mora imeti veljaven FSC certifikat. Uporabiti je potrebno uradno odobreno oznako FSC s pravilnimi dimenzijami in oblikovanjem in pridobiti potrditev uporabe logotipa od certificirane FSC organizacije pred tiskom embalaže.

Za boljše razumevanje si lahko pogledate sledečo spletno stran ali na naši novički. Naša FSC® oznaka je C106947, katero veljavnost lahko preverite na tej spletni strani.

Navodilo

Okoljska marjetica

Okoljska marjetica (EU Ecolabel) je uradni okoljski znak Evropske unije, ki označuje izdelke in storitve z zmanjšanim vplivom na okolje v celotnem življenjskem ciklu – od surovin do proizvodnje, uporabe in recikliranja. Pomeni, da izdelek ali embalaža z oznako izpolnjuje stroge okoljske in trajnostne kriterije, ki jih določa Evropska komisija. Certificirani izdelki morajo imeti nizko stopnjo onesnaževanja, zmanjšano porabo virov in biti primerni za reciklažo. Okoljska marjetica pomaga potrošnikom prepoznati bolj trajnostne in okolju prijazne izdelke.

Ni obvezna oznaka na embalaži, ampak je prostovoljni certifikat, ki ga lahko podjetja pridobijo, če njihova embalaža izpolnjuje stroge okoljske zahteve.

Več o tem si lahko preberete na sledečih spletnih straneh.

Prenesi grafiko

Povezave do zakonodaje


Zakonodajni pregled za papir in karton za stik z živili


Krovna EU zakonodaja


  • Uredba Evropskega parlamenta in Sveta (ES) št. 1935/2004 z dne 27. oktobra 2004 o materialih in izdelkih, namenjenih za stik z živili, in o razveljavitvi direktiv 80/590/EGS in 89/109/EGS
  • Uredba Komisije (ES) št. 2023/2006 z dne 22. decembra 2006 o dobri proizvodni praksi za materiale in izdelke, namenjene za stik z živili

EU zakonodaja za skupine materialov


  • Uredba Komisije (ES) št. 10/2011 z dne 14. januarja 2011 o polimernih materialih in izdelkih, namenjenih za stik z živili
  • Uredba Komisije (ES) št. 450/2009 z dne 29. maja 2009 o aktivnih in inteligentnih materialih in izdelkih, namenjenih za stik z živili
  • Direktiva Sveta z dne 15. oktobra 1984 o približevanju zakonodaje držav članic, ki se nanaša na keramične izdelke, namenjene za stik z živili (84/500/EGS)
  • Direktiva Komisije 2007/42/ES z dne 29. junija 2007 o materialih in izdelkih iz regenerirane celulozne folije, namenjenih za stik z živili

Specifična EU zakonodaja


  • Uredba Komisije (EU) št. 284/2011 z dne 22. marca 2011 o posebnih pogojih in podrobnih postopkih za uvoz polimerne kuhinjske posode iz poliamida in melamina, ki je po poreklu ali je bila poslana iz Ljudske republike Kitajske in Kitajskega posebnega upravnega območja Hongkong
  • Direktiva Komisije 93/11/EGS z dne 15. marca 1993 o sproščanju N-nitrozaminov in Nnitrozabilnih snovi iz dud in tolažilnih dud iz elastomera ali gume
  • Uredba Komisije (ES) št. 1895/2005 z dne 18. novembra 2005 o omejitvi uporabe nekaterih epoksi derivatov v materialih in izdelkih, namenjenih za stik z živili
  • Uredba Komisije (ES) št. 282/2008 z dne 27. marca 2008 o recikliranih polimernih materialih in izdelkih, namenjenih za stik z živili, in spremembi Uredbe (ES) št. 2023/2006
3d vzorčnik jamnik d.o.o.
Prijavite se na e-novice

Vaše osebne podatke bo Jamnik d.o.o., Barletova cesta 4s, Medvode, do preklica obdeloval za namen pošiljanja naših e-novic in ponudbe na podlagi vaše privolitve. To lahko kadarkoli prekličete s klikom na povezavo v prejetem e-sporočilu. Več o obdelavi osebnih podatkov si lahko preberete v Politiki zasebnosti.